23 Pielgrzymka Rodzin Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana do św. Józefa

Kalisz: rodziny z „Civitas Christiana” modliły się u św. Józefa
Potrzebujemy ludzi zaangażowanych w walkę o sprawy Boże w tym świecie – mówił bp Łukasz Buzun w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu podczas XXIII Pielgrzymki Rodzin Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. W pielgrzymkach przybyli także wierni z pięciu parafii z diecezji kaliskiej i pielgrzymi z kraju.
W homilii biskup wskazywał na patronów dnia dzisiejszego archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, którzy zostali posłani do specjalnych zadań. – W sposób szczególny odwołujemy się dzisiaj do tytułu archanioła Michała „Któż jak Bóg”. To jest zwrot ku Bogu, to jest ratunek dla każdego, kto został zwiedziony, aby mógł wyjść z tych pułapek, w które wszedł – powiedział bp Buzun. Podkreślał, że aniołowie pod wodzą archanioła Michała walczyli ze smokiem, który jest uosobieniem szatana. – Dzisiaj też jest ogromne działanie szatana, który zionie nienawiścią do Boga i ludzi. Człowiek daje mu pole do działania, lądowisko w sobie. Ziemia jest terenem walki o dobro człowieka. Są różne przestrzenie tej walki: kultura, rodzina, serce człowieka – zaznaczył duchowny. Przekonywał, że hasło „Któż jak Bóg” powinno przyświecać każdemu człowiekowi. – Trzeba pamiętać, że zawsze Bóg na pierwszym miejscu. Nie można osiągnąć szczęścia bez obecności Bożej w ludzkim sercu, bez wrażliwości na świętość, bez otwarcia się na działanie Ducha Świętego. Szatan chce spustoszyć ludzkie wnętrze, nakarmić człowieka iluzjami, zwieść go na różne sposoby – przestrzegał hierarcha.
Zwracając się do członków Stowarzyszenia „Civitas Christiana” stwierdził, że potrzebne są takie wspólnoty, które promują wartości chrześcijańskie. – Potrzebujemy ludzi zaangażowanych w walkę o sprawy Boże w tym świecie. Potrzebujemy takich stowarzyszeń i wspólnot, które wychodzą i oddziałują na innych w życiu społecznym, politycznym, w życiu miasta, gminy, społeczności, w której funkcjonują. Trzeba pamiętać, że wiara ma wymiar społeczny i ogólnoludzki. Dzisiaj potrzebna jest walka o kształt i godność człowieka, o zaufanie wobec Boga, które na różny sposób jest podważane – mówił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Łukasz Buzun zwierzył patronowi członków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, przybyłe parafie i pielgrzymów z Polski. Odmówiona została także modlitwa o szybką beatyfikację Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.
źródło tekstu: KAI

.